You certainly have my blessing in starting your own blog/FB page :)

Take care, January Mrs BWF (założycielka birthwithoutfearblog.com)

Letnia opowieść porodowa

To, że chcemy, aby Nela urodziła się w domu tak, jak jej starszy brat, wiedzieliśmy od początku. Kto raz spróbuje rodzić w domu, już nie pójdzie do szpitala z własnego wyboru... Przez całą ciążę byłam pewna, że urodzę raczej przed terminem niż po, czyli “celowałam” w koniec lipca. Z wielu względów było mi to na rękę - oczywiście okazało się jednak, że moja córka miała inne plany.

Minął koniec lipca, zaczął się sierpień, a ja wypróbowałam już chyba wszystko, z zakradaniem się do okolicznych bloków w celu wjechania windą na trzynaste piętro i zejścia schodami - osiem razy - włącznie. Miałam miliard skurczy przepowiadających w różnych okresach, począwszy od 37. tygodnia ciąży właściwie co chwilę, czasem regularne, czasem bolesne, a wszystkie bez wyjątku ustające. W końcu 10 sierpnia w desperacji (po czternastu dniach od terminu położna nie zgodziłaby się przyjmować porodu w domu) łyknęłam sobie oleju rycynowego z sokiem pomarańczowym. Obrzydlistwo jak mało co, działanie też niezbyt przyjemne, ale o 4 rano obudził mnie skurcz. Do 5 skurcze przybierały na sile, występowały często, a ja chodziłam. Potem położyłam się na kanapie, włączyłam Contraction Timer (taka ze mnie nowoczesna mamusia) i... obudziłam się po 6. Skurcze sobie poszły, przychodziły co jakiś czas, ale malutkie, takie, jakie bardzo dobrze już znałam. Nie przybierały na sile.

Tego dnia, 11 sierpnia o 11:00, czyli, jeśli liczyć standardowo, 10 dni po terminie, stawiliśmy się w szpitalu - ja z wieelkim brzuchem i mąż - na KTG i USG. Pierwsze KTG w moim życiu (w pierwszej ciąży nawet nie było takiej potrzeby) wykazało czynność skurczową - dobry znak, skoro KTG “czuje” te moje skurcze. Ale nadal były tak łagodne, że czasem sama zastanawiałam się czy to skurcz, czy nie, więc byłam pewna, że to wciąż przepowiadające. USG za to wyjątkowo rozmowny pan doktor skwitował “mmm... trzeba będzie rodzić”. W oczekiwaniu na standardową konsultację lekarską zadzwoniłam do Edyty, mojej wspaniałej położnej, i przeczytałam jej wyniki badań. AFI 3. To znaczy - bardzo mało wód płodowych. I te słowa: “ty wiesz, że z takimi wodami to w domu nie będziemy rodzić?”.

Do tej chwili nie czułam jak bardzo zależy mi na tym, żeby nie rodzić w szpitalu. Do tej chwili nie wiedziałam jak bardzo, bardzo wielkie nadzieje pokładałam w basenie rozstawionym na środku salonu już od niemal miesiąca. Po prostu wpadłam w panikę i wielki żal, ze łzami włącznie. Ale poczłapałam na konsultację do lekarza. Powiedział: wód bardzo mało, ale są skurcze, “dobrze byłoby dzisiaj urodzić”, nie da mi skierowania do Domu Narodzin, patologia ciąży. AAAA!!!! Nieee!!! “Niestety” (ach, jak bardzo “stety” dla mnie!) ostatnie miejsce na patologii na dziś oddał pacjentce przede mną (niech będą błogosławione kolejki w najpopularniejszym szpitalu w mieście, przez które przesiedziałam tam ponad 3 godziny na rutynowych badaniach!), więc wypisuje mi skierowanie na jutro na 9 rano. Ale najlepiej, jakbym “te skurcze podkręciła” i stawiła się dziś na porodówce. Po czym, nie informując mnie - cóż tu mówić o pytaniu - wykonał “przy okazji” (jego słowa) masaż szyjki macicy (to już nie jego słowa. Jego brzmiały: “trochę tą szyję pomiąchałem”).

Wymięta jak kartka papieru luzem w plecaku pierwszoklasisty (tak, mam takiego akurat w domu, uwierzcie mi, nie są to kartki pierwszej świeżości) zjechałam windą do męża czekającego na dole. Okazało się, że nie próżnował w czasie mojej wizyty lekarskiej - wykonał szybki research tajemnic AFI u wujka Google’a. Wynik: to się często zdarza przy upałach. To można szybko uzupełnić, dużo pijąc. Pełna nadziei wykonałam telefon do położnej. Opowiedziałam o skierowaniu i o tym, co wyczytał Mateusz. I nieśmiało - ale z jakim przekonaniem! - zapytałam, czy jeśli w ciągu dwóch godzin wypiję 3-4 litry wody, a moje skurcze rozkręcą się w czasie pozostałym do jutra do 9 rano, to ona przyjedzie do nas do domu przyjąć poród. Zgodziła się!

To ta ulga chyba spowodowała, że już w samochodzie w drodze na obiad mogłam odczuć, że skurcze coś jakby inne. Czasem się trafi mocniejszy. Jedząc obiad w restauracji zastanawiałam się, już z rozbawieniem, co by sobie pomyślały panie kelnerki, gdyby wiedziały, że zaczynam rodzić, a tymczasem wżeram sobie jakieś hinduskie żarcie... Wciąż jednak skurcze mieściły się w ramach znanych mi przepowiadających, więc starałam się zrobić wszystko w intencji ich rozkręcenia. W domu nie chciałam siedzieć bezczynnie, a że wszystko od dawna było już posprzątane na poziomie testu białej rękawiczki, wymyśliłam, że wreszcie pogramy w Sing Stara. Starszy syn był u babci, mogliśmy więc swobodnie, bez dodatkowych obowiązków, zająć się po prostu własną rozrywką. To był strzał w dziesiątkę... Szczęka! Rozluźnianie, otwieranie szczęki przy śpiewie! Jak mogłam na to nie wpaść wcześniej! Śpiewałam więc z całych sił, jednocześnie skacząc na piłce. Już od drugiej piosenki miałam około dwa skurcze na utwór, silne na tyle, że musiałam przerywać śpiewanie. Była 18:00. Niebawem musieliśmy przerwać zabawę, bo skurcze nie dały mi już odpocząć. Od tej chwili wszystko potoczyło się błyskawicznie...

Telefon do Edyty - jest na porodówce. Magda poza Warszawą. “Dzwoń do Marii!” - i tak historia zatoczyła koło: Maria przyjmowała na świat Stasia niespełna sześć lat wcześniej. W ciągu trzyminutowej listy standardowych pytań Marii muszę przerwać na skurcz, Maria jest ewidentnie zaskoczona jego siłą i długością, wziąwszy pod uwagę, że powiedziałam, że mam normalne skurcze dopiero od pół godziny... Telefon do douli i przyjaciółki, Pauliny. Telefon do fotografki Dominiki (brałam udział w projekcie “Ciepły mokry aksamit”). Szybki prysznic (bo jak nieprzyjemnie mała ta kabina!) i już tylko spokojne, spokojne oczekiwanie, kołysanie biodrami, oddechy, głębokie dźwięki, zamknięte oczy - i każdy, każdy skurcz mocniejszy! Już do końca porodu miałam mieć takie odczucie. Tempo porodu wydawało się być zawrotne.

Kiedy przyjechała położna, miałam chyba 4 centymetry rozwarcia. Od tamtej pory czas i centymetry znaczyły naprawdę niewiele - jedyne, co pamiętam, to wrażenia. Uczucia, odczucia, emocje, atmosfera - wszystko tak bardzo, bardzo niesamowite, mocne, nie z tej ziemi, wspaniałe, wspaniałe. Ciepła woda w basenie, gasnący dzień, potem świeczki. Dłonie Pauli na plecach, na ramionach, na krzyżu. Dłonie męża głaszczące mnie po włosach, potem tak bardzo potrzebne do ściskania, jego szyja i ramię do wtulania się. Wszystko to absolutnie, zupełnie niezbędne. I niewiarygodnie intensywne, szczegółowe wręcz doświadczanie procesu rodzenia się dziecka - krok po kroku, centymetr po centymetrze, byłam gdzieś bardzo głęboko świadoma tego, co się dzieje. Moje wewnętrzne oko widziało w jakiej pozycji jest Nelka, czułam, na jakiej jest wysokości, kiedy mogę dotknąć główkę, kiedy się przekręca, a potem słynny “ring of fire” (ognisty krąg) tuż przed wyłonieniem się główki i ogromną ulgę, kiedy to się stało. W ciągu całego procesu nadszedł jeden moment kryzysowy w okolicach pełnego rozwarcia, kiedy poczułam wielki strach, wręcz przerażenie. Maria, moja wspaniała położna, wykazała się w tym momencie niesamowitym wyczuciem, przed którym naprawdę chylę czoła: po samym moim wzroku i rodzaju dźwięku, który wydałam, zrozumiała co się dzieje. Podeszła do mnie blisko, na poziom mojej twarzy, i głaszcząc mnie po głowie zaczęła cichutko mówić o tym, co się ze mną dzieje. Powiedziała dokładnie to, co ja sama powiedziałabym o swoich odczuciach, gdybym tylko na tym etapie umiała jeszcze znaleźć słowa i oddech. Odczułam wielki spokój płynący z jej słów, dało mi to potężną porcję energii. Po kilku skurczach kryzys się skończył.

To znaczy ten emocjonalny, bo nagle zaczęło szybko schodzić powietrze z basenu! Prąc, opierałam się na łokciach o jego rant, wciskając się w ramiona męża, a on próbował w tym samym czasie podciągać mnie do góry, żebym nie wylała wody - byłoby to zapewne dość zabawne, gdyby nie groźba zalania salonu, domu i sąsiadów hektolitrami wody... M. chciał wstać dopompować basen, co wywołało we mnie panikę, której nie miałam jak przekazać (przecież korę przedczołową miałam wyłączoną...). Na szczęście wtedy Maria powiedziała coś, co każda kobieta w drugiej fazie porodu chciałaby usłyszeć: “teraz chcesz dopompowywać? Jeszcze dwa-trzy skurcze i będzie po wszystkim”. Tak też się stało. Za pomocą jakichś 3 skurczy, w dokładnie 8 minut drugiej fazy (wpisane w książeczce zdrowia!), a w sumie w 3,5 godziny porodu, o 21:28 przyszła na ten świat Nela Zofia. Razem z nią dopiero odeszły wody - moja mała, w czepku urodzona Lwica.

Bez pośpiechu wyjęłam ją ponad wodę, ułożyłam na swoim brzuchu. I wybuchnęłam śmiechem.

Wszystko było tak idealnie. 

Pamela KucińskaFotografie powstały w ramach projektu artystycznego "ciepły mokry aksamit": www.cieplymokryaksamit.pl

kartkaINT

fot. Dominika Dzikowska

z-Paulina-INT

fot. Dominika Dzikowska

 pierwsze-karmienieINT

fot. Dominika Dzikowska

Komentarze  

 
0 # Arleta 2014-11-29 22:50
Piękny opis. Na prawdę zazdroszczę świadomego porodu i w domu w takiej atmosferze.
Ja również raz rodziłam naturalnie, ale w szpitalu. Chciałam bardzo znowu to przeżyc, ale tym razem los się ode mnie odwrócił i mimo chęci ponownego przejscia przez to, po równych dwóch latach, tylko bardziej świadomie i w mniejszym strachu. nie było mi to dane, gdyż córcia od 30tygodnia ciąży siedziała w moim brzuszku na stópkach.. ;)
PS. Świetna kartka na drzwiach ;D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 # Jomika z photobloga 2014-12-08 23:36
Świetnie opisana akcja porodowa. Super, że mogliście doświadczyć narodzin córci w domu, niezapomniane przeżycie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-1 # Aga 2014-12-15 23:16
Glupota. Spadek tetna plodu cokolwiek nie tak i co zrobicie? Dziwie sie poloznej brac taka odpowiedzialnos c na siebie. Gwiazdy owszem rodza w domu a pod domem w pelni wyposazona karetka neonatologiczna i lekarz...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Ania Sawoń 2014-12-15 23:30
Zdaję sobie sprawę, że są różne opinie na temat porodów domowych, ale szanujmy nawzajem swoje wybory. Poród domowy rządzi się trochę innymi prawami niż zmedykalizowany poród szpitalny. Doświadczona położna bardzo wcześnie wychwytuje sygnały, że coś może się zacząć dziać nie tak i jeśli tylko jest jakieś ryzyko, decyduje o transferze do szpitala. Poza tym sama kwalifikacja do takiego porodu jest dosyć wymagająca, więc dużo czynników ryzyka jest wykluczonych już zawczasu. Dla mnie poród domowy to wielkie marzenie, spełnienie porodowej pełni, które mam nadzieję, że będzie mi jeszcze dane.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 # Pam 2014-12-15 23:41
Proponuję napierw zapoznać się z badaniami, a potem oceniać i atakować. Albo nie, proponuję w ogóle nie oceniać i nie atakować ;) Ale z badaniami zapoznać się nie zawadzi, np. tu http://www.rodzicpoludzku.pl/Pozaszpitalne-miejsca-do-porodu/Porod-w-domu-jest-bezpieczny-wyniki-badania-kohortowego-obejmujacego-529-688-porody-kobiet-niskiego-ryzyka.html

Poród domowy - po ciąży fizjologicznej i odpowiednio przygotowany - jest bezpieczny. Równie bezpieczny co w szpitalu pod względem śmiertelności, pod wieloma względami (np. zarażenia chorobami, środowiskiem bakteriologiczn ym, psychologicznym ) bezpieczniejszy . I w Polsce u "normalsów" też jest wszystko przygotowane pod względem bezpieczeństwa.

Zapoznanie się z tematem zanim się o nim wypowiada naprawdę nie zawadza zwykle. Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Anna 2017-01-22 22:32
Dziekuje bardzo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Kasenka 2017-07-02 08:31
3 miesiace ostrych cwiczen, jak wam sie
podoba moja figura?

https://img163.imagetwist.com/th/16346/3kpzfezh0b15.jpg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Garrett 2017-12-07 10:20
When you approach the money that you wikll be spending within this process, pursuit will never
be in vain. It tells the world that you'll be committed on and on to get
married soon together with your special someone. The cost is often inflated based
on market demand.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # ScoScousa 2018-02-06 08:11
Uk Lasix cialis buy online Cialis E Controindicazio ni Viagra Frau Nasenspray Depo Amoxicillin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # video kiki fatmala 2018-02-09 07:57
http://tinyurl.com/yd2thus8 venna melinda baru melahirkan
http://tinyurl.com/y95cgfbr indri giana dan rizky alatas
indra lesmana dan hanny
http://tinyurl.com/y9hzy7kn film atiqah hasiholan dan rio dewanto
tora sudiro tattoo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # GerImmota 2018-02-12 23:02
Precio De Cialis En Estados Unidos cialis Tadalis Sx Soft Affiliate Propecia Washington Dc Wirkung Cialis 20
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # GerImmota 2018-02-13 16:07
Amoxil Dosis Infantil Viagra Vente Libre Canada cialis price Cheap Tamoxifen Uk Predisone Without Perscription Canada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # GerImmota 2018-02-14 21:34
Keflex Metformin Interaction online pharmacy Cephalexin Review Broadway Services Viagra Genereic Viagara
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # GerImmota 2018-02-15 09:57
Acticin 30gm In Usa Coumadin Lotensin generic cialis Viagra Rezeptfrei Per Uberweisung Priligy Pharmacy Viagra Per Cani
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # GerImmota 2018-02-16 04:58
Avodart Propecia Liquid Tadalis Sx Soft Amoxicillin Antibiotics Weil generic cialis Buy Propranolol Inderal Uk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # GerImmota 2018-02-16 17:26
Cherche Clomid Buy Cheap Viagra Online Uk online pharmacy Cheap Online Cialis Purchase Fluoxetine Medication Quick Shipping Low Price Allergic Reaction Amoxicillin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # GerImmota 2018-02-17 06:45
Old Cephalexin Xenical 120 Mg For Sale Cialis Achat Internet cialis price Amoxil For Cats Cephalexin Dog Medication
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # GerImmota 2018-02-18 03:07
Cialis Libero buy cialis Glucovance
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # GerImmota 2018-02-18 16:11
Metronidazole Or Tinidazole Zithromax 500mg Online Cialis Livraison Rapide Forum cialis Propecia Effects Impotence Cialis Effet Desir Acheter Cialis Au Quebec
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # GerImmota 2018-02-19 12:50
Original Flagyl Nuovo Viagra Napoli cialis online Cialis Generico Controindicazio ni I Want To Last Longer
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Liaquop 2018-02-24 19:29
Generic Viagra With American Express cialis online Zentel 400mg By Money Order Shipped Ups Vendita Viagra Catania Dutasteride Bph
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Lessmusty 2018-04-17 18:58
Probiotic Supplement Amoxicillin cialis Versandapotheke Viagra Generika Cheap Viagra Next Day Delivery Uk 269
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # eye Lash 2018-05-09 08:21
certainly like your website but you need to take a loo at the spelling on quite a few of your
posts. A number of them are rife with spelling issues andd I find
it very bothersome to telol the reality on the other hand I'll certainly come
again again.

Here iis my blog: eye Lash
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Eye Lashes 2018-05-09 11:27
Hello, all is going nicely here and ofcourse every
one is sharing data, that's truly good, eep up writing.


Also visit my blog post :: Eye
Lashes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Eye Lashes 2018-05-10 01:56
I truly love your blog.. Verry nicee colrs & theme.

Did you build this weeb site yourself? Please reply back as I'm
tring too create my own site and want to find out wher you got this from or exactly
hat the theme is called. Appreciate it!

My blog: Eye Lashes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Corine 2018-05-13 05:48
This aricle is genuiney a nice one it assists
new net viewers, who are wishing for blogging.

Allso visit my homepage - rx asap, (Corine)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Eleanor 2018-05-13 12:11
This article presents clear ideaa in favor of the new visitors of blogging, that really how to do runnbing a blog.Visit my web site - 4 rx - Eleanor -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Janah Stone 2018-06-12 18:43
Hɑvе you eѵer thought аbout publishing ɑn ehook ߋr guest authoring oon other
blogs? I hаvе a blog based οn thee sake іnformation yoou discuss
ɑnd ѡould really like to have yyou share some stories/infоrma tion. I know my readers ᴡould appreciaate yur ᴡork.
Ӏf yoս're even remotely interested, feel free tⲟ shoot me ann е mail.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Hewie 2018-06-12 19:45
Hurrah! Ϝinally I got a weblog from wherе I be able tߋ
in fɑct get helpful data regzrding my study аnd knowledge.


Visit my homepage Hewie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # conroy 2018-06-13 15:28
Ηello, I enjoy reading all of уоur post. I wаnted to wrіte a little comment to
upport үou.

my website ... conroy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Ruperto 2018-06-13 23:54
Hey thеre! This is my first commеnt herе so I јust wanted to
give a quick shout outt аnd say I really enjoiy reading yߋur articles.
Can үou ѕuggest any other blogs/websites/ forums tһɑt deal ᴡith thе same
subjects? Many thanks!

Check out my web site ... Ruperto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Globalplus 2018-06-29 00:33
Goօd answers in return оf thi issue witһ firm arguments and explaining tһe wholе tһing concеrning tһat.


Loook ɑt mʏ site; Globalplus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # DonnieDenNy 2018-07-16 20:51
Get uр tо $ 20,000 per day with our рrogram.
Wе аrе a teаm оf experienсed рrоgrammеrs, wоrked morе thаn 14 months on this рrоgram аnd nоw еverything is readу аnd everуthing works рerfесtly. Thе PаyPal system is verу vulnerable, instеad оf nоtifying the dеvelopers of РayPаl аbоut this vulnеrability, wе toоk аdvantage оf it. We асtivelу use оur program for pеrsоnal еnriсhment, tо show huge amоunts оf money on оur аcсоunts, wе will not. yоu will not bеlievе until уou trу аnd as it is not in our interеst to рrovе to уоu thаt sоmеthing is in yours. Whеn we rеalizеd thаt this vulnеrabilitу cаn bе usеd mаssively without cоnsеquencеs, we decidеd tо help thе rest оf the реоple. Wе dесidеd not tо inflаte the рriсе of this gold prоgram аnd рut a very low priсе tag, onlу $ 550. In ordеr fоr this рrogrаm tо be available tо a largе numbеr of реoрle.
Аll the dеtails оn оur blоg: http://channel.pixnet.net/newdirect.php?blog=cr19h3id&serial=0&url=https%3A%2F%2Fwww.pinterest.com%2Fpin%2F690387817853172742%2F
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # JamesRal 2018-08-05 13:35
Help Jack please: http://www.personalrabatten.se/bnr/Visa.aspx?bnrid=181&url=https%3A%2F%2Fvk.cc%2F8l7kvh
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # FrankTit 2018-08-11 18:09
What do you think about it?
This person is selling the secret of eternal youth: http://earnmoneyonlineuk56532.educationalimpactblog.com/1787346/little-known-facts-about-acai-berry-anti-aging
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # ArmandHip 2018-10-23 16:21
OneNightFriend - A Dating Site for Easy Meetings: http://swish.st/adultdatingonline43851
Free Online Dating: http://to.ht/adultdatingonline33054
FirstMet Online Dating | Meet and Chat with Mature Singles: http://sl.3agel.net/adultdatingonline34480
Best international dating site: http://84028.ml/adultdatingonline73906
dice dixon datingdubai best dating websiteonline dating market sizesinopsis marriage not dating ep 11 part 2hookup appsdating a woman going through divorce17 year old dating 14daughter dating rules t shirtspeed dating near long beach casearch email address for dating sites freeradioactive dating worksheet middle schooldavid deangelo double your dating read onlinephnom penh online datingdailymoti on dating agencymaria bamford online datinggeorgia dating agewb dating appmichael dating in the darkpueblo dating servicesbest young dating sites uk100 percent free dating websitesspanish dating servicedifferen t dating methods in archaeologyonli ne dating for animal loversshy guys dating tipsopen marriage dating websitematchmak ing services group incspeed dating waco txbest hookup apps for iphone 2014canadian ice dancers datingracism dating websiteschristi an online dating canadakendrick lamar dating taylormarriage not dating ep 13 rawthe best dating profile examples
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Arthurgoaph 2018-10-24 00:22
A ready-made scheme of earnings on cryptocurrency from $ 35,000 per day: https://tinyurl.com/ya3np2sw

Mirror: http://valeriemace.co.uk/12645
Mirror-1: http://rtapps.in/36793
Mirror-2: http://rrsm.nl/69612
Mirror-3: http://tnyhs.com/92646
Mirror-4: http://999.sh/96930
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Curtiskib 2018-11-24 10:42
earn money online through western union:
earn money online teenager
earn money online description
earn money online job from home
earn money online through paypal
earn money online 30 seconds

Popular Tags: affiliate marketing fastest way to make money onlinehow to make money being a web designerhow can i make money via internethow much money can android apps makehow to make money selling amazon productshow to earn more money as a web developeronline real money earn gameshow to make income tax return file onlinewrite and make money onlinehow can i make extra cash onlinemake money programming android appshow to real money onlinehow to earn money online through programmingonli ne fast money makingmoney making apps for android phones 2018can you win real money playing poker onlinehow to earn money from online workingonline work to make extra moneyhow to earn money online casinoways to make money online dailyhow to make money fast online for 16 year oldsmake money online codeonline games to make real moneyhow to make money online from google adsenseways to make money online for real
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # online dating 2019-01-01 17:32
It's perfect time to make some plans for the future and it is
time to be happy. I have read this submit and if I
may just I desire to suggest you few interesting issues or tips.
Perhaps you can write next articles regarding this article.

I want to learn even more things about it!

My webpage :: online dating
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # online dating 2019-01-01 17:33
It's perfect time to make some plans for the future and it is
time to be happy. I have read this submit and if I
may just I desire to suggest you few interesting issues or tips.
Perhaps you can write next articles regarding this article.

I want to learn even more things about it!

My webpage :: online dating
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # dating online 2019-01-01 18:09
Very good post! We will be linking to this particularly
great article on our site. Keep up the great writing.

Also visit my web page: dating
online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # dating online 2019-01-01 18:09
Very good post! We will be linking to this particularly
great article on our site. Keep up the great writing.

Also visit my web page: dating
online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # dating online 2019-01-01 18:09
Very good post! We will be linking to this particularly
great article on our site. Keep up the great writing.

Also visit my web page: dating
online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # dating online 2019-01-01 19:50
My brother suggested I might like this website. He
was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine
just how much time I had spent for this info! Thanks!

my web blog - dating online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # dating online 2019-01-01 19:50
My brother suggested I might like this website. He
was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine
just how much time I had spent for this info! Thanks!

my web blog - dating online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # dating online 2019-01-01 19:50
My brother suggested I might like this website. He
was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine
just how much time I had spent for this info! Thanks!

my web blog - dating online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # file 2019-01-29 13:14
Hi! Quick question that's completely off topic.

Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone4.

I'm trying to find a template or plugin that might
be able to resolve this issue. If you have any recommendations , please share.
Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # file 2019-01-29 13:15
Hi! Quick question that's completely off topic.

Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone4.

I'm trying to find a template or plugin that might
be able to resolve this issue. If you have any recommendations , please share.
Cheers!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # 1 2019-01-29 16:22
bookmarked!!, I really like your web site!

Also visit my web blog :: 1
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # 1 2019-01-29 16:22
bookmarked!!, I really like your web site!

Also visit my web blog :: 1
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # download 2019-01-31 23:34
It's the best time to make some plans for the long run and it is time
to be happy. I have read this put up and if I may I wish to counsel you some interesting issues or advice.
Maybe you can write subsequent articles regarding this article.
I want to read even more issues about it!

Feel free to surf to my web site ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # download 2019-01-31 23:34
It's the best time to make some plans for the long run and it is time
to be happy. I have read this put up and if I may I wish to counsel you some interesting issues or advice.
Maybe you can write subsequent articles regarding this article.
I want to read even more issues about it!

Feel free to surf to my web site ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # download 2019-01-31 23:34
It's the best time to make some plans for the long run and it is time
to be happy. I have read this put up and if I may I wish to counsel you some interesting issues or advice.
Maybe you can write subsequent articles regarding this article.
I want to read even more issues about it!

Feel free to surf to my web site ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # download 2019-02-01 07:17
Magnificent beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog website?

The account aided me a acceptable deal. I have been tiny bit acquainted of
this your broadcast provided vivid transparent idea

Also visit my web blog ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # download 2019-02-01 07:17
Magnificent beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog website?

The account aided me a acceptable deal. I have been tiny bit acquainted of
this your broadcast provided vivid transparent idea

Also visit my web blog ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # download 2019-02-01 07:18
Magnificent beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog website?

The account aided me a acceptable deal. I have been tiny bit acquainted of
this your broadcast provided vivid transparent idea

Also visit my web blog ... download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # download 2019-02-03 06:54
Hi, I do think your site could possibly be having web browser compatibility
issues. When I look at your site in Safari, it looks
fine however when opening in IE, it's got some overlapping issues.
I merely wanted to provide you with a quick heads up!
Besides that, fantastic site!

my homepage - download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # download 2019-02-03 06:54
Hi, I do think your site could possibly be having web browser compatibility
issues. When I look at your site in Safari, it looks
fine however when opening in IE, it's got some overlapping issues.
I merely wanted to provide you with a quick heads up!
Besides that, fantastic site!

my homepage - download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # download 2019-02-07 19:49
I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like
yours. It's pretty worth enough for me. In my view, if all
website owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more
useful than ever before.

Stop by my web site: download
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Download site 2019-03-15 21:46
Good post. I'm experiencing a few of these issues as well..


Here is my homepage Download site
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # 4 2019-03-18 03:03
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your site provided us with valuable information to work
on. You have done a formidable job and our entire community will
be grateful to you.

Here is my web-site 4
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # 4 2019-03-18 03:04
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your site provided us with valuable information to work
on. You have done a formidable job and our entire community will
be grateful to you.

Here is my web-site 4
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # 4 2019-03-18 03:04
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your site provided us with valuable information to work
on. You have done a formidable job and our entire community will
be grateful to you.

Here is my web-site 4
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # genuine Priligy 2019-04-10 03:46
WOW just what I was searching for. Came here by searching for poród naturalny
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # 5 2019-04-17 19:16
Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?

I have a blog based on the same information you discuss and would love to have you share some stories/informa tion. I know my audience would enjoy
your work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an email.


Here is my site ... 5
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # 5 2019-04-17 19:16
Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?

I have a blog based on the same information you discuss and would love to have you share some stories/informa tion. I know my audience would enjoy
your work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an email.


Here is my site ... 5
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # 5 2019-04-17 19:17
Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?

I have a blog based on the same information you discuss and would love to have you share some stories/informa tion. I know my audience would enjoy
your work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an email.


Here is my site ... 5
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Viagra Piller 2019-04-21 05:26
Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you can do with a few pics to drive the message home
a little bit, but other than that, this is great
blog. An excellent read. I will definitely be back.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-06-01 09:38
Buy Viagra Cialis On Line viagra online Cialis Professional 20 Mg Germany
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # goagiletour.ca 2019-06-02 08:24
I visited multiple blogs except the audio quality for
audio songs present at this web page is actually marvelous.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # morehere.org 2019-06-02 14:33
Hello, yeah this piece of writing is truly nice and I have learned lot of
things from it regarding blogging. thanks.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # StepQuece 2019-06-04 06:45
Viagra Billig De Cheapest Brand Name Levitra Acquisto Levitra Generico online cialis Dove Comprare Cialis Senza Ricetta Generic Viagra Pages Edinburgh Azathioprine
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-06-04 07:49
Cialis Da Comprare Amoxicillin Dosage For Uti Zithromax No Prescription Overnight Shipping cialis Clobetasol Lichen Planus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-06-06 20:58
Farmacias De Canada Sans Ordonnance Amoxicillin Pharmacie Gracieux Ans cialis 5mg Viagra Super Plus Active Viagra Ohne Rezept Kaufen Berlin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-06-07 03:56
Zithromax Sinusitis Viagra Sus Consecuencias viagra Acheter Viagra Prix
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-06-09 05:10
Cephalexin 500 Mg Capsule Tev viagra Propecia Side Effects Custom
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-06-09 09:56
The Healthy Man Viagra Over Seas Orders For Vardenafil viagra Canadapharmacy2 4hr Propecia Dermatology Discount Amoxicillin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-06-09 15:59
Provera In Internet Discount Overseas cialis no prescription Order Viagra Pills Osu Levitra Sur Internet
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-06-17 07:23
Cialis 5mg At Canadian viagra Clobetasol Medication Discount Shop With Free Shipping Ordering Cialis Online Contatore Kamagra Holland
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-06-20 02:13
Cialis Professional 20 Mg Germany Buy Zithromax Online No Prescription Fast Delivery cialis no prescription Venta De Kamagra Contrareembolso
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-06-20 06:31
Effects Of Mixing Keflex And Beer order cialis online Viagra 200mg Viagra 65 Ans Cheap Effective Propecia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-06-20 13:42
Tadalis Sx Softnde Villaggio Turistico Madonna Degli Ulivi viagra Amoxicillin And Ear Infections Viagra Pfizer Uso
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # StepQuece 2019-06-20 22:04
Cephalexin And Drugs To Treat Mrsa vardenafil bestellen Furosemide 100 Mg Propecia 40 Mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-06-26 18:05
Buy Celexa Nolvadex For Sale Usa buy viagra online Overnight Cephalexin Online Mail Order For Azithromycin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-06-27 17:03
El Cialis Es Malo Levitra En Horaire Buy Buspirone Online U.K viagra online pharmacy Levonorgestrel Dose Amoxicillin For Cats
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-06-27 22:09
Furosemide No Prescription Amoxicillin Used For Toradol From Canada viagra prescription Diflcan Cheap Wirkung Von Viagra Nebenwirkungen
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-06-30 10:56
Comprar Cialis Seguro Cialis En Suisse Forum Keflex Milk Food Nausea Symptoms cialis Bentyl 20mg Diciclomina
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # parkolas 2019-07-06 17:13
You need to be a part of a contest for one of the
most useful websites online. I'm going to highly recommend this website!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # parkolas 2019-07-06 17:13
You need to be a part of a contest for one of the
most useful websites online. I'm going to highly recommend this website!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-07-08 19:07
Propecia Dose It Really Work Cephalexin If Allergic To Penicillin Buy Viagra Online Without Prescription zoloft Levitra Cura La Disfuncion Erectil Propecia Discount Merck
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-07-11 13:21
Cialis Para Que Es Soft Cialis Propecia Efectivo Principio Activo cheap zoloft without prescription Where To Get Viagra Cheap Zithromax Skin Side Effects Priligy Tablets
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-07-11 20:18
Propecia Perilla generic levitra online Achat Tadalafil Achat Propranolol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-07-12 10:40
Premios De Propecia buy viagra Amoxicillin Capsule Viagra En Europa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-07-14 04:09
Real isotretinoin skin health overseas shop cheapest cialis 20mg Amoxicillin Side Effects In Infants Kamagra Levitra Where Can I Buy Levaquin No Prescription
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-07-14 10:10
Costo Cialis In Francia Keflex Causing Fatigue
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # lofasz 2019-07-16 19:06
Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # lofasz 2019-07-16 19:07
Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-07-17 13:07
Achat Viagra 50mg viagra Uti Keflex 2000mg Doxycycline Cheap
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # StepQuece 2019-07-18 02:44
Cytotec Vente Adalat Levitra Patente п»їcialis Priligy Cuanto Cuesta Cialis In Turkei Kaufen Sinus Pain Amoxicillin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-07-21 10:50
Fedex Bentyl Achat De Cialis En Ligne Can I Buy Nexium In Canada achat viagra en ligne Healthy Males Viagra Reviews Buy Viagra Online In The Us Comprare Viagra Italiano
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # StepQuece 2019-07-27 21:18
Amoxil Aspirin Buy Cialis 5mg Tablets Australia Get Valtrex Online viagra Pastilla Cialis Uso Valuepharmaceut icals
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # tourident 2019-07-28 00:55
Excellent blog here! Also your website loads up very fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

I wish my site loaded up as quickly as yours lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # tourident 2019-07-28 00:55
Excellent blog here! Also your website loads up very fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

I wish my site loaded up as quickly as yours lol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-07-28 03:09
Finasteride Generic Uk Sildenafil Bull 100 viagra Buy Roacutan
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Austinjems 2019-07-28 11:36
Viagra Ohne Rezept Kaufen Illegal Buy Sertraline No Prescription generic cialis canada Cialis E Propecia Viagra Per Rechnung Bestellen Cialis 20 Compresse
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Software Blogs 2019-08-01 23:22
Hi there, You have done an incredible job. I'll definitely digg it and personally suggest to my friends.

I am sure they'll be benefited from this site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # fun nail ideas 2019-08-05 02:12
Just desire to say your article is as amazing.
The clarity in your post is just spectacular and i can assume you are an expert
on this subject. Fine with your permission allow me to
grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming
post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # fun nail ideas 2019-08-05 02:12
Just desire to say your article is as amazing.
The clarity in your post is just spectacular and i can assume you are an expert
on this subject. Fine with your permission allow me to
grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming
post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Wanda 2019-08-07 23:15
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz answer back as I'm looking to construct my own blog and
would like to know where u got this from. cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Wanda 2019-08-07 23:15
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz answer back as I'm looking to construct my own blog and
would like to know where u got this from. cheers
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # justcbd gummies 2019-08-13 00:07
First off I would like to say excellent blog!

I had a quick question in which I'd like to ask if you
do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head
prior to writing. I have had a tough time clearing my mind in getting my
thoughts out there. I truly do enjoy writing
but it just seems like the first 10 to 15 minutes
are generally wasted simply just trying to figure out how
to begin. Any recommendations or tips? Thank you!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # justcbd gummies 2019-08-13 00:07
First off I would like to say excellent blog!

I had a quick question in which I'd like to ask if you
do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head
prior to writing. I have had a tough time clearing my mind in getting my
thoughts out there. I truly do enjoy writing
but it just seems like the first 10 to 15 minutes
are generally wasted simply just trying to figure out how
to begin. Any recommendations or tips? Thank you!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Almeda 2019-08-16 19:08
Very good article! We are linking to this great post on our website.
Keep up the great writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Almeda 2019-08-16 19:09
Very good article! We are linking to this great post on our website.
Keep up the great writing.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # best protein fruits 2019-08-27 02:55
When some one searches for his required thing, thus he/she wishes to be available that in detail, thus that thing
is maintained over here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # best protein fruits 2019-08-27 02:55
When some one searches for his required thing, thus he/she wishes to be available that in detail, thus that thing
is maintained over here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Charline 2019-08-31 23:19
Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you may be a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back
sometime soon. I want to encourage you continue your great job, have a nice afternoon!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Charline 2019-08-31 23:20
Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you may be a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back
sometime soon. I want to encourage you continue your great job, have a nice afternoon!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Back 2019-09-03 03:37
hey there and thank you for your information ? I have certainly picked up anything
new from right here. I did however expertise some technical points using
this website, as I experienced to reload the website a lot of times
previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your web host is OK?
Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score
if ads and marketing with Adwords. Anyway I'm
adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective
intriguing content. Ensure that you update
this again soon.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # www.sofaar.com 2019-09-09 19:50
I know this web site offers quality based content and other information,
is there any other web page which provides these information in quality?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # www.sofaar.com 2019-09-09 19:50
I know this web site offers quality based content and other information,
is there any other web page which provides these information in quality?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # AMAPOLA 2019-09-10 18:04
Hey! I'm at work browsing your blog from my new apple iphone!

Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to
all your posts! Carry on the superb work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # AMAPOLA 2019-09-10 18:05
Hey! I'm at work browsing your blog from my new apple iphone!

Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to
all your posts! Carry on the superb work!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Elise 2019-09-16 14:26
Ahaa, its nice conversation regarding this paragraph at this place at
this weblog, I have read all that, so now me also commenting at this place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Elise 2019-09-16 14:26
Ahaa, its nice conversation regarding this paragraph at this place at
this weblog, I have read all that, so now me also commenting at this place.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Bandar Bola 2019-09-18 03:03
Yes! Finally someone writes about internet games rpg.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Bandar Bola 2019-09-18 03:03
Yes! Finally someone writes about internet games rpg.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Ulysses 2019-09-18 05:54
Excellent post. I'm going through many of these issues as well..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Ulysses 2019-09-18 05:55
Excellent post. I'm going through many of these issues as well..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # bitcoin loophole 2019-09-29 22:59
I'm impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that's equally educative and entertaining,
andd let me tell you, you've hit the nail on the head. The issue
iis something that not enough folks are speaking intelligently
about. I am very happy that I came across this during mmy search for something
concerning this.

Also visit my web site: bitcoin loophole
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-10-14 11:57
Propecia Y Drogas Order Zithromax Online Without Prescription Cialis Generico Prezzo In Farmacia cialis 5mg best price Can You Give Amoxicillin With Milk Buy Doxycycline Online No Prescription
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Investment Journal 2019-10-21 17:29
Hi there, after reading this awesome paragraph i am also glad to
share my knowledge here with mates.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Investment Journal 2019-10-21 17:30
Hi there, after reading this awesome paragraph i am also glad to
share my knowledge here with mates.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # EllExponA 2019-10-24 01:59
Butyr Fentanyl Buy Cheapeast Zentel By Cheap Viagra viagra online Cialis Prix Suisse
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Gladis 2019-10-25 11:01
What i do not understood is in truth how you're no longer actually a lot more neatly-liked than you
might be right now. You are so intelligent. You already know therefore
considerably when it comes to this topic, produced me in my opinion consider it from numerous
numerous angles. Its like women and men don't seem to be interested unless it's something to accomplish with Lady gaga!
Your own stuffs outstanding. At all times handle it up!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Elite Finance Blogs 2019-10-30 13:53
This paragraph will help the internet users for creating new blog
or even a weblog from start to end.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Lessmusty 2019-11-03 05:40
Viagra Sublingual Tablet 83 cialis overnight shipping from usa Hydrochlorothia zide Medicine Overseas Plymouth Amoxicillin Uti Children Find Provera. Discount Generic Provera Cycrin Without Dr Approval Drugs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # ofacova 2019-11-04 09:04
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin jly.qtfo.piekny porod.pl.icg.zt http://mewkid.net/where-is-xena/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # uhydeebu 2019-11-04 09:23
http://mewkid.net/where-is-xena/ - Buy Amoxicillin Buy Amoxicillin urj.akbd.piekny porod.pl.yrq.jg http://mewkid.net/where-is-xena/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Hazel 2019-11-06 13:53
Its not my first time to pay a quick visit this web site, i am browsing this site dailly and
take good information from here every day.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Bea 2019-11-08 02:26
It's really very difficult in this busy life to listen news on TV, therefore I just use the web for that
purpose, and get the newest news.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Reinaldo 2019-11-09 16:47
Wow! This blog looks exactly like my old one! It's on a totally different subject
but it has pretty much the same page layout and design. Superb choice of colors!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # mobile legends hack 2019-11-11 02:15
I have fun with, cause I found just what I used to be having
a look for. You've ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a
great day. Bye
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # kokoakeiko.com 2019-11-11 05:12
Greate pieces. Keep writing such kind of info on your page.
Im really impressed by your blog.
Hello there, You've performed an incredible job. I'll definitely digg it and personally
suggest to my friends. I'm sure they'll be benefited from
this site.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # mama bear shirt 2019-11-23 14:47
constantly i used to read smaller content that also clear their motive, and that is also happening
with this piece of writing which I am reading here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Marcel 2019-11-24 18:17
Good blog you have here.. It's difficult to find quality writing like yours these days.
I seriously appreciate people like you! Take care!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Marcel 2019-11-24 18:17
Good blog you have here.. It's difficult to find quality writing like yours these days.
I seriously appreciate people like you! Take care!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Marcel 2019-11-24 18:18
Good blog you have here.. It's difficult to find quality writing like yours these days.
I seriously appreciate people like you! Take care!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # fun games and apps 2019-12-03 02:55
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your web site provided us with valuable information to work on.
You've done an impressive job and our whole community will be grateful to you.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Terra 2019-12-03 08:41
Ahaa, its good dialogue concerning this piece of writing at this place at this weblog, I have read all that, so now me
also commenting here.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # fun website games 2019-12-05 05:44
Heya superb blog! Does running a blog similar to
this take a lot of work? I have no expertise in computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future.
Anyway, should you have any suggestions or tips for new blog owners
please share. I understand this is off topic
however I simply had to ask. Thank you!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # loving someone 2019-12-06 04:41
Howdy! This article could not be written any better! Going
through this article reminds me of my previous roommate!
He always kept preaching about this. I'll forward this post to him.
Fairly certain he's going to have a good read.
Thanks for sharing!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # dating tips for men 2019-12-06 23:27
Hey very nice blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..
I'll bookmark your website and take the feeds also? I'm glad to
seek out a lot of useful information right here in the
submit, we need work out more strategies in this regard,
thanks for sharing. . . . . .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # chess math is fun 2019-12-07 01:48
Hi there everyone, it's my first go to see at this web page, and paragraph is in fact
fruitful in favor of me, keep up posting such posts.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # CA 2019-12-09 07:50
Great beat ! I would like to apprentice at the same
time as you amend your site, how could i subscribe for a blog
website? The account aided me a appropriate deal. I were tiny
bit acquainted of this your broadcast provided shiny clear idea
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # Viola 2019-12-13 01:04
WOW just what I was looking for. Came here by searching for poród w domu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 # fun and easy pranks 2019-12-13 03:08
You could certainly see your skills within the work
you write. The world hopes for more passionate writers
such as you who aren't afraid to mention how they believe.
Always follow your heart.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Informacje zawarte na tej stronie nie mają charakteru medycznego.

Jeśli masz jakieś wątpliwości związane ze swoją ciążą lub porodem, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.